LP7360MT100
Manufacturer:
Stackpole Electronics, Inc.
Part Number:
LP7360MT100
Category:
Fixed Inductors
Description:
5022, 20%, T&R, 100 Inductance (
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
10 A
DC Resistance (DCR) :
31mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.280" (7.11mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%