L08051R8BEWTR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
L08051R8BEWTR
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 1.8NH 1A 60 MOHM SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
1 A
DC Resistance (DCR) :
60mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
10GHz
Height - Seated (Max) :
0.041" (1.04mm)
Inductance :
1.8 nH
Inductance Frequency - Test :
450 MHz
Material - Core :
Non-Magnetic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
50 @ 450MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.083" L x 0.059" W (2.11mm x 1.50mm)
Supplier Device Package :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±0.1nH