AS0608N9JTR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
AS0608N9JTR
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 8.9NH 2.9A 7 MOHM SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
2.9 A
DC Resistance (DCR) :
7mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
4.3GHz
Height - Seated (Max) :
0.059" (1.51mm)
Inductance :
8.9 nH
Inductance Frequency - Test :
400 MHz
Material - Core :
Air
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
90 @ 400MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.064" L x 0.072" W (1.63mm x 1.83mm)
Supplier Device Package :
0608 (1618 Metric)
Tolerance :
±5%