SC105-100
Manufacturer:
Signal Transformer
Part Number:
SC105-100
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 10UH 3.6A 60 MOHM SMD
Manufacturer :
Signal Transformer
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
2.6A
Current Rating (Amps) :
3.6 A
DC Resistance (DCR) :
60mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.224" (5.70mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%