SCRH3D16-100
Manufacturer:
Signal Transformer
Part Number:
SCRH3D16-100
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 10UH 1.08A 210MOHM SMD
Manufacturer :
Signal Transformer
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
550mA
Current Rating (Amps) :
1.08 A
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±30%