SC3316F-150
Manufacturer:
Signal Transformer
Part Number:
SC3316F-150
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 15UH 3.1A 56 MOHM SMD
Manufacturer :
Signal Transformer
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
3A
Current Rating (Amps) :
3.1 A
DC Resistance (DCR) :
56mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.205" (5.21mm)
Inductance :
15 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%