LDRS2424MT101
Manufacturer:
Stackpole Electronics, Inc.
Part Number:
LDRS2424MT101
Category:
Fixed Inductors
Description:
0628, 20%, T&R, 101 Inductance (
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
420mA
Current Rating (Amps) :
640 mA
DC Resistance (DCR) :
620mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Inductance :
100 µH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
2424 (6060 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Supplier Device Package :
2424
Tolerance :
±20%