LDRS4040MT150
Manufacturer:
Stackpole Electronics, Inc.
Part Number:
LDRS4040MT150
Category:
Fixed Inductors
Description:
1045, 20%, T&R, 150 Inductance (
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
2.4 A
DC Resistance (DCR) :
47mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.189" (4.80mm)
Inductance :
15 µH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%