LPCS2624MT100
Manufacturer:
Stackpole Electronics, Inc.
Part Number:
LPCS2624MT100
Category:
Fixed Inductors
Description:
62B, 20%, T&R, 100 Inductance (u
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
1.1 A
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.272" (6.90mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.244" L x 0.232" W (6.20mm x 5.90mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%