LPC3935MT120
Manufacturer:
Stackpole Electronics, Inc.
Part Number:
LPC3935MT120
Category:
Fixed Inductors
Description:
1005, 20%, T&R, 120 Inductance (
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
2.45 A
DC Resistance (DCR) :
70mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.232" (5.90mm)
Inductance :
12 µH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Material - Core :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%