TYS50201R0N-10
Manufacturer:
Laird - Performance Materials
Part Number:
TYS50201R0N-10
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 1UH 3.8A 20 MOHM SMD
Manufacturer :
Laird - Performance Materials
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
4.1A
Current Rating (Amps) :
3.8 A
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
114MHz
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
2020 (5050 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±30%