LWF1812KTC2R2-LQ
Manufacturer:
Stackpole Electronics, Inc.
Part Number:
LWF1812KTC2R2-LQ
Category:
Fixed Inductors
Description:
Low Q part for Checkpoint
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
850 mA
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
80MHz
Height - Seated (Max) :
0.134" (3.40mm)
Inductance :
2.2 µH
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
10 @ 7.96MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Supplier Device Package :
1812
Tolerance :
±10%