TYS3010100M-10
Manufacturer:
Laird - Performance Materials
Part Number:
TYS3010100M-10
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 10UH 580MA 400MOHM SMD
Manufacturer :
Laird - Performance Materials
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
550mA
Current Rating (Amps) :
580 mA
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
39MHz
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%