LWW1008JT56N
Manufacturer:
Stackpole Electronics, Inc.
Part Number:
LWW1008JT56N
Category:
Fixed Inductors
Description:
1008, 5%, 56N Inductance (nH)
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
1 A
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
1.3GHz
Height - Seated (Max) :
0.084" (2.13mm)
Inductance :
56 nH
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
65 @ 350MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Supplier Device Package :
1008
Tolerance :
±5%