WQCW1608Z0G56NPB
Part Number:
WQCW1608Z0G56NPB
Description:
INDUCTOR WIRE WOUND 56NH 0603
Current Rating (Amps) :
600 mA
DC Resistance (DCR) :
310mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
1.9GHz
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Inductance :
56 nH
Inductance Frequency - Test :
200 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Q @ Freq :
38 @ 200MHz
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Tolerance :
±2%