WQCW1608Z0G12NPB
Manufacturer:
Walsin Technology
Part Number:
WQCW1608Z0G12NPB
Category:
Fixed Inductors
Description:
INDUCTOR WIRE WOUND 12NH 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
700 mA
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
4GHz
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Inductance :
12 nH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
35 @ 250MHz
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Supplier Device Package :
0603
Tolerance :
±2%