WQCW1608Z0J18NPB
Part Number:
WQCW1608Z0J18NPB
Description:
INDUCTOR WIRE WOUND 18NH 0603
Current Rating (Amps) :
700 mA
DC Resistance (DCR) :
170mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
3.1GHz
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Inductance :
18 nH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Q @ Freq :
35 @ 250MHz
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Supplier Device Package :
0603
Tolerance :
±5%