WLCM1608Z2J56NTB
Manufacturer:
Walsin Technology
Part Number:
WLCM1608Z2J56NTB
Category:
Fixed Inductors
Description:
INDUCTOR FIXED 56NH 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
500 mA
DC Resistance (DCR) :
750mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
900MHz
Height - Seated (Max) :
0.037" (0.95mm)
Inductance :
56 nH
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
12 @ 100MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603
Tolerance :
±5%