BSCH001005056N8KCS
Manufacturer:
YAGEO Group
Part Number:
BSCH001005056N8KCS
Category:
Fixed Inductors
Description:
INDUCTOR RF
Manufacturer :
YAGEO Group
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
400 mA
DC Resistance (DCR) :
240mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
4.55GHz
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Inductance :
6.8 nH
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package :
0402
Tolerance :
±10%