AWVT004040121R0M00
Manufacturer:
YAGEO Group
Part Number:
AWVT004040121R0M00
Category:
Fixed Inductors
Description:
INDUCTOR POWER
Manufacturer :
YAGEO Group
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
2.6A
Current Rating (Amps) :
2.7 A
DC Resistance (DCR) :
40mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.051" (1.30mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
1616 (4040 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Supplier Device Package :
1616
Tolerance :
±20%