TFI0402Q-3N9BT
Manufacturer:
Venkel LTD
Part Number:
TFI0402Q-3N9BT
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 3.9NH 460MA 350MOHM SM
Manufacturer :
Venkel LTD
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
460 mA
DC Resistance (DCR) :
350mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Height - Seated (Max) :
0.015" (0.37mm)
Inductance :
3.9 nH
Inductance Frequency - Test :
500 MHz
Material - Core :
Alumina
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
16 @ 500MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package :
0402
Tolerance :
±0.1nH