XGL4040-301MEC
Manufacturer:
COILCRAFT
Part Number:
XGL4040-301MEC
Category:
Fixed Inductors
Description:
POWER INDUCTOR, SHIELDED, COMPOS
In Stock:
216
Manufacturer :
COILCRAFT
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
15.3A
Current Rating (Amps) :
24.6 A
DC Resistance (DCR) :
2.6mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
120MHz
Height - Seated (Max) :
0.161" (4.10mm)
Inductance :
300 nH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Metal Composite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 165°C
Package / Case :
1616 (4040 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Supplier Device Package :
1616
Tolerance :
±20%