NPIM74PA4R7MTRQYF
Manufacturer:
NIC Components
Part Number:
NPIM74PA4R7MTRQYF
Category:
Fixed Inductors
Description:
IND SMT 7.3X6.6X2.84.7UH5.5A4
Manufacturer :
NIC Components
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
10A
Current Rating (Amps) :
DC Resistance (DCR) :
40mOhm
Features :
High Current
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.110" (2.80mm)
Inductance :
4.7 µH
Inductance Frequency - Test :
Material - Core :
Metal Composite
Mounting Type :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)