MPXV1D0520L1R5
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
MPXV1D0520L1R5
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 1.5UH 5.6A 35.6MOHM SM
In Stock:
991
Manufacturer :
KEMET
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
7A
Current Rating (Amps) :
5.6 A
DC Resistance (DCR) :
35.6mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
44MHz
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Inductance :
1.5 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Metal Composite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.209" L x 0.197" W (5.30mm x 5.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%