MPCH1040L1R0
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
MPCH1040L1R0
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 1UH 17A 2.3 MOHM SMD
In Stock:
204
Manufacturer :
KEMET
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
17A
Current Rating (Amps) :
17 A
DC Resistance (DCR) :
2.3mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Metal Composite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%