CR75NP-180KC
Manufacturer:
Sumida Corporation
Part Number:
CR75NP-180KC
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 18UH 1.6A 100 MOHM SMD
In Stock:
128
Manufacturer :
Sumida Corporation
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
1.6 A
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Height - Seated (Max) :
0.217" (5.50mm)
Inductance :
18 µH
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±10%