L0806B101JSWST
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
L0806B101JSWST
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 100UH 80MA 8 OHM SMD
In Stock:
405
Manufacturer :
KEMET
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
80 mA
DC Resistance (DCR) :
8Ohm
Features :
Frequency - Self Resonant :
9MHz
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Inductance :
100 µH
Inductance Frequency - Test :
796 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
0806 (2016 Metric)
Tolerance :
±5%