0402DC-18NXJRW
Manufacturer:
COILCRAFT
Part Number:
0402DC-18NXJRW
Category:
Fixed Inductors
Description:
0402DC-18NXJRW
In Stock:
774
Manufacturer :
COILCRAFT
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
1.1 A
DC Resistance (DCR) :
137.9mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
5.59GHz
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Inductance :
18 nH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
68 @ 900MHz
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.044" L x 0.026" W (1.11mm x 0.66mm)
Supplier Device Package :
0402
Tolerance :
±5%