MPEV1D1040L2R2
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
MPEV1D1040L2R2
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 2.2UH 14.6A 7.9MOHM SM
In Stock:
500
Manufacturer :
KEMET
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
18.5A
Current Rating (Amps) :
14.6 A
DC Resistance (DCR) :
7.9mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
23MHz
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
Inductance :
2.2 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Metal Composite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 180°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%