MPXV1D1740L6R8
Part Number:
MPXV1D1740L6R8
Description:
FIXED IND 6.8UH 11.5A 15.9 MOHM
In Stock:
100
Current - Saturation (Isat) :
17A
Current Rating (Amps) :
11.5 A
DC Resistance (DCR) :
15.9mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
9MHz
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
Inductance :
6.8 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.669" L x 0.673" W (17.00mm x 17.10mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%