SBC8-101-242
Part Number:
SBC8-101-242
Description:
FIXED IND 100UH 2.4A 90 MOHM TH
In Stock:
605
Current - Saturation (Isat) :
3.5A
Current Rating (Amps) :
2.4 A
DC Resistance (DCR) :
90mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.748" (19.00mm)
Inductance :
100 µH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Operating Temperature :
-20°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.591" Dia (15.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±10%