SBC8-152-581
Part Number:
SBC8-152-581
Description:
FIXED IND 1.5MH 580MA 1.3 OHM TH
In Stock:
975
Current - Saturation (Isat) :
920mA
Current Rating (Amps) :
580 mA
DC Resistance (DCR) :
1.3Ohm Max
Height - Seated (Max) :
0.886" (22.50mm)
Inductance :
1.5 mH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Operating Temperature :
-20°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.591" Dia (15.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±10%