SBC7-102-541
Part Number:
SBC7-102-541
Description:
FIXED IND 1MH 540MA 1.2 OHM TH
In Stock:
42
Current - Saturation (Isat) :
1.1A
Current Rating (Amps) :
540 mA
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Inductance :
1 mH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Operating Temperature :
-20°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.591" Dia (15.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±10%