SBC6-102-561
Part Number:
SBC6-102-561
Description:
FIXED IND 1MH 560MA 1.21 OHM TH
In Stock:
939
Current - Saturation (Isat) :
1.1A
Current Rating (Amps) :
560 mA
DC Resistance (DCR) :
1.21Ohm Max
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Inductance :
1 mH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Operating Temperature :
-20°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.472" Dia (12.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±10%