MPXV1D1250L6R8
Part Number:
MPXV1D1250L6R8
Description:
FIXED IND 6.8UH 11.6A 15.5 MOHM
In Stock:
500
Current - Saturation (Isat) :
14A
Current Rating (Amps) :
11.6 A
DC Resistance (DCR) :
15.5mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
10MHz
Height - Seated (Max) :
0.197" (5.00mm)
Inductance :
6.8 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.520" L x 0.492" W (13.20mm x 12.50mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%