SBC4-102-291
Part Number:
SBC4-102-291
Description:
FIXED IND 1MH 290MA 2.15 OHM TH
In Stock:
261
Current - Saturation (Isat) :
470mA
Current Rating (Amps) :
290 mA
DC Resistance (DCR) :
2.15Ohm Max
Height - Seated (Max) :
0.571" (14.50mm)
Inductance :
1 mH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Operating Temperature :
-20°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.354" Dia (9.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±10%