SBCP-47HY120B
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
SBCP-47HY120B
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 12UH 1.4A 76 MOHM TH
In Stock:
480
Manufacturer :
KEMET
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
1.41A
Current Rating (Amps) :
1.4 A
DC Resistance (DCR) :
76mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.50mm)
Inductance :
12 µH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-20°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%