MPXV1D1235L100
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
MPXV1D1235L100
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 10UH 7.4A 35 MOHM SMD
In Stock:
990
Manufacturer :
KEMET
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
12A
Current Rating (Amps) :
7.4 A
DC Resistance (DCR) :
35mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
9.5MHz
Height - Seated (Max) :
0.138" (3.50mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Metal Composite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.520" L x 0.492" W (13.20mm x 12.50mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%