SBC2-150-162
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
SBC2-150-162
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 15UH 1.6A 80 MOHM TH
In Stock:
395
Manufacturer :
KEMET
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
1.7A
Current Rating (Amps) :
1.6 A
DC Resistance (DCR) :
80mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Inductance :
15 µH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-20°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.276" Dia (7.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%