XGL6060-103MEC
Part Number:
XGL6060-103MEC
POWER INDUCTOR, SHIELDED, COMPOS
In Stock:
683
Current - Saturation (Isat) :
7.3A
Current Rating (Amps) :
9.1 A
DC Resistance (DCR) :
20.4mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
14MHz
Height - Seated (Max) :
0.240" (6.10mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 165°C
Size / Dimension :
0.264" L x 0.256" W (6.71mm x 6.51mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%