XGL6060-183MEC
Part Number:
XGL6060-183MEC
Current - Saturation (Isat) :
5.5A
Current Rating (Amps) :
4.7 A
DC Resistance (DCR) :
37.3mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
10MHz
Height - Seated (Max) :
0.240" (6.10mm)
Inductance :
18 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 165°C
Size / Dimension :
0.264" L x 0.256" W (6.71mm x 6.51mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%