XGL6030-103MEC
Manufacturer:
COILCRAFT
Part Number:
XGL6030-103MEC
Category:
Fixed Inductors
Description:
POWER INDUCTOR, SHIELDED, COMPOS
Manufacturer :
COILCRAFT
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
6.2A
Current Rating (Amps) :
7 A
DC Resistance (DCR) :
44mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
13MHz
Height - Seated (Max) :
0.122" (3.10mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Metal Composite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 165°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.264" L x 0.256" W (6.71mm x 6.51mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%