IHLP1212ABEV1R0MA1
Manufacturer:
Vishay / Dale
Part Number:
IHLP1212ABEV1R0MA1
Category:
Fixed Inductors
Description:
IHLP-1212AB-A1 1.0 20% EV E3
Manufacturer :
Vishay / Dale
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
5.85A
Current Rating (Amps) :
4.13 A
DC Resistance (DCR) :
53.72mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
86MHz
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Metal Composite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.140" L x 0.130" W (3.56mm x 3.30mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%