ISC1210ER101K
Manufacturer:
Vishay / Dale
Part Number:
ISC1210ER101K
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 100UH 80MA 12 OHM SMD
Manufacturer :
Vishay / Dale
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
80 mA
DC Resistance (DCR) :
12Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
6MHz
Height - Seated (Max) :
0.095" (2.41mm)
Inductance :
100 µH
Inductance Frequency - Test :
796 kHz
Material - Core :
Iron Powder
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
30 @ 796kHz
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Supplier Device Package :
1210
Tolerance :
±10%