IMC1210ER1R5K
Part Number:
IMC1210ER1R5K
Description:
FIXED IND 1.5UH 370MA 850MOHM SM
Current Rating (Amps) :
370 mA
DC Resistance (DCR) :
850mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
85MHz
Height - Seated (Max) :
0.095" (2.41mm)
Inductance :
1.5 µH
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Material - Core :
Iron Powder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Q @ Freq :
30 @ 7.96MHz
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Supplier Device Package :
1210
Tolerance :
±10%