IFSC1008ABER6R8M01
Part Number:
IFSC1008ABER6R8M01
Description:
FIXED IND 6.8UH 1A 370 MOHM SMD
Current - Saturation (Isat) :
1.04A
Current Rating (Amps) :
900 mA
DC Resistance (DCR) :
370mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Inductance :
6.8 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%