LMLP0506M6R8DTAS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
LMLP0506M6R8DTAS
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 6.8UH 3A 90 MOHM SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
4A
Current Rating (Amps) :
3 A
DC Resistance (DCR) :
90mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Inductance :
6.8 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Iron Powder
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%