SDCHA1V5020-1R0-R
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
SDCHA1V5020-1R0-R
Category:
Fixed Inductors
Description:
IND SMD POWER 1.0UH 4.1A
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
5A
Current Rating (Amps) :
4.1 A
DC Resistance (DCR) :
20mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
137MHz
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Nickel Zinc Ferrite (NiZn)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Semi-Shielded
Size / Dimension :
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±30%