IHHP0806ZHER1R0M01
Manufacturer:
Vishay / Dale
Part Number:
IHHP0806ZHER1R0M01
Category:
Fixed Inductors
Description:
IHHP-0806ZF-01 1 20% ER E3
Manufacturer :
Vishay / Dale
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
3.6A
Current Rating (Amps) :
4 A
DC Resistance (DCR) :
35mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.031" (0.80mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Iron Powder
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
0806
Tolerance :
±20%