SDCH1V5020-2R2M-R
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
SDCH1V5020-2R2M-R
Category:
Fixed Inductors
Description:
IND 2.2 UH 3.80A SMT
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
3.8A
Current Rating (Amps) :
3 A
DC Resistance (DCR) :
45mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Inductance :
2.2 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Semi-Shielded
Size / Dimension :
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%